Metoda KonMari™

To rewolucyjny sposób porządkowania przestrzeni opracowany przez Marie Kondo.

Marie Kondo

Marie Kondo, znana również jako KonMari, to urodzona w Japonii ekspertka w dziedzinie sprzątania i organizacji przestrzeni.

Jest autorką bestsellerowych książek pt. „Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji”, „Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce” oraz „Manga sprzątania. Obrazkowy przewodnik po japońskich porządkach”. Książki zostały opublikowane w 42 językach i sprzedane w ponad 12 milionach egzemplarzy na całym świecie. Marie jest gwiazdą programu Netflix „Sprzątanie z Marie Kondo” oraz założycielką KonMari Media Inc. W 2019 została nominowana do Nagrody Emmy oraz wydała kolejną książkę, tym razem dla dzieci „Kiki & Jax. The Life-Changing Magic of Friendship”.

Od najmłodszych lat Marie była zafascynowana sprzątaniem. Jako dziecko sprzątała i organizowała przestrzeń w domu i szkole.

Czytała wiele książek na ten temat, śledziła magazyny dla gospodyń domowych. Próbowała wszystkich możliwych metod opisanych w różnych miejscach, lecz z marnym skutkiem. Zawsze była niezadowolona z efektów, więc zaczęła własne eksperymenty, aby w końcu opracować nową, rewolucyjną Metodę KonMari™.

W trakcie studiów, w wieku 19 lat, zaczęła świadczyć usługi konsultingowe w zakresie sprzątania i organizacji przestrzeni. Dziś jest ekspertem w swojej dziedzinie, pomaga ludziom na całym świecie pozbyć się bałaganu z ich domów i stworzyć miejsce, które jest sanktuarium dla jego mieszkańców. Wolnym od chaosu, a pełnym harmonii i pozytywnej energii.

Marie stworzyła program dla Konsultantek, który szkoli chętnych z całego świata z zakresu Metody KonMari™.

To wyszkoleni eksperci, którzy szerzą ideę Marie Kondo i pomagają wypełniać Jej misję Organize the World™, ucząc porządkowania ludzi na całym świecie. Rosnąca społeczność Konsultantek KonMari™ liczy już ponad 450 osób w 46 krajach. Zostanie Konsultanką wymaga przejścia kilkuetapowej weryfikacji, uczestnictwa w kursie,  odbycia zajęć praktycznych z klientami oraz zdania egzaminu. To wszystko sprawia, że tylko profesjonalnie przygotowane osoby mogą otrzymać certyfikat. Jestem jedyną osobą z Polski, która jest oficjalną Konsultantką KonMari™. Listę Konsultantek możesz znaleźć tu.

 

 

Metoda KonMari™

Wiele sposobów na sprzątanie zaleca podejście małych kroków i sprzątania pokój po pokoju, szuflada po szufladzie. Jednak w ten sposób porządkowanie może trwać bez końca.

Tylko radykalna reorganizacja domu spowoduje radykalną zmianę stylu życia. Można to osiągnąć stosując się do kliku prostych zasad:

6 zasad Metody KonMari™

  1. Postanów, że posprzątasz.

2. Wyobraź sobie swój idealny styl życia.

3. Najpierw dokończ proces wyrzucania.

4. Sortuj kierując się kategorią przedmiotu, a nie jego lokalizacją.

5. Zachowaj właściwą kolejność porządkowania.

6. Zapytaj sama siebie, czy dana rzeczy wywołuje w Tobie radość.

Metoda KonMari™ zaleca sprzątanie według kategorii, a nie lokalizacji.

Zbierając przedmioty z danej grupy w jednym miejscu widzimy ile rzeczy faktycznie posiadamy. Najpierw należy zakończyć proces selekcji, aby następnie przejść do organizacji. Rozmieszczanie rzeczy w domu bez świadomości ile ich mamy nie ma większego sensu. Powinniśmy zachować tylko te przedmioty, które dają nam radość. Co jest łatwe i trudne zarazem. Łatwe, gdyż są określone zasady według których należy postępować. Trudne, bo to prawdziwa wewnętrzna podróż, dialog z samym sobą przy wykorzystaniu naszych przedmiotów.

Odpowiednia kolejność porządkowanych kategorii stopniowo zwiększa trudność podejmowanych decyzji i pozwala nam uwrażliwić się na radość. Wszystko po to, aby urzeczywistnić nasz idealny styl życia, który od samego początku był naszym drogowskazem podczas selekcji przedmiotów.

Metoda KonMari™ to więcej niż tylko sprzątanie. Dzięki niej zmieniamy sposób w jaki patrzymy na nasz stan posiadania, nasze życie i nas samych.

Metoda daje możliwość zmiany naszych nawyków i pozwala zrozumieć kim jesteśmy i w jaki sposób chcemy przeżyć nasze życie. W trakcie procesu żegnamy się z przeszłością i kreujemy przyszłość, skupiając się jednocześnie na chwili obecnej.

Pomogę Ci świadomie odgracić swoją przestrzeń.
Konsultacje w Twoim domu, online lub warsztaty.

Dopasuj naszą współpracę do siebie.