Zacznij od podstaw. 6 zasad sprzątania Metodą KonMari™

Metoda KonMari™ to prosty i skuteczny sposób na pozbycie się bałaganu raz na ZAWSZE. I choć, dla niektórych jest to niewiarygodnie, to właśnie taki jest cel tej metody i uwaga: DZIAŁA!

Życie nie polega na ciągłym sprzątaniu. Porządki na nowy rok, wiosenne i jesienne odgracanie, sprzątanie na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc. Znasz to? Jest skuteczny sposób, aby pozbyć się tego chaosu dookoła, na zawsze. Oczywiście nie mówię tutaj o czyszczeniu, czyli o walce z naturą. Brud i kurz będzie się gromadził, bo to naturalny proces, a my będziemy sprzątać ten brud już zawsze. Jednak sprzątanie przedmiotów to walka z samym sobą, z naszym nawykiem gromadzenia i nieodkładania rzeczy na miejsce. Jest sposób na to, jak zrobić to tylko raz – Metoda KonMari™.

Dlaczego Metoda KonMari™ jest skuteczna?

Jej niezawodność polega na zastosowaniu 6 żelaznych zasad:

1. Powiedz sobie: chcę posprzątać!

Bardzo ważne, abyś postanowiła, że chcesz to zrobić. To musi być Twoja decyzja, nie sugestia kogoś innego. Powinno to być mocne i wypływać z Twojego serca. Powinnaś być tego w pełni świadoma, po prostu musisz naprawdę tego chcieć! To pierwszy krok, bez którego dalsza praca nie ma sensu.

2. Jak chcesz przeżyć swoje życie? Zwizualizuj swój idealny styl życia.

Czy wiesz dlaczego w ogóle chcesz posprzątać? Sprzątanie bez przemyślenia tego, jaki ma być efekt końcowy jest skazane na niepowodzenia. Potrzebujesz drogowskazu, który będzie Cię nawigował przez Twój cały maraton sprzątania. Wtedy bez względu na to, w jakim momencie dopadnie Cię bezsilność, będziesz mogła wrócić do swojej wizji i iść dalej. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem porządków zwizualizować swój wymarzony styl życia. Jak chcesz przeżyć swoje życie? Odpowiedz na to pytanie sama przed sobą, jeszcze zanim rozpoczniesz proces sprzątania. I proszę, nie ograniczaj się 🙂

3. Najpierw wyrzucanie.

Nie przechodź do organizacji przedmiotów, zanim nie dokończysz procesu selekcji. Tak wiem, organizacja szuflad, te wszystkie piękne pudełka i organizery kuszą, aby od razu w nich poukładać nasze rzeczy. Błąd. Najpierw skup się na selekcji przedmiotów – wtedy sprzątanie przebiegnie efektywniej. Dopiero po ostatecznym przeglądzie swoich rzeczy i decyzji co chcesz zatrzymać, a co nie, będziesz w stanie precyzyjnie określić co, gdzie umieścić i ile potrzebujesz na to miejsca. Bez tego organizacja nie ma sensu, a Ty zamiast oczyścić swoją przestrzeń tylko przełożysz rzeczy z miejsca na miejsce, ozdabiając ją nowym pudełkiem.

4. Sortuj przedmioty, kierując się kategorią, a nie lokalizacją.

Wiele osób sprząta jedno miejsce na raz. Dziś sypialnia, jutro komoda w przedpokoju, później piwnica. To pułapka! Te same rzeczy gromadzimy w różnych miejscach w naszym domu. Sprzątając każde miejsce po kolei nie mamy pełnego obrazu naszego stanu posiadania i nie jesteśmy świadomi nadmiaru. Dlatego ważne jest, aby kierować się kategorią przedmiotu, a nie jego lokalizacją. Należy zebrać wszystkie przedmioty z jednej kategorii w jednym miejscu i dopiero rozpocząć porządki. Sprzątając każde miejsce oddzielnie zamykamy się w błędnym kole sprzątania i powtarzamy to samo działanie w wielu różnych miejscach.

5. Zachowaj właściwą kolejność porządkowania.

Ważne jest nie tylko sprzątanie według kategorii, ale również zachowanie odpowiedniej kolejności. Ubrania, książki, papiery, komono (rzeczy różne) i rzeczy sentymentalne. To kolejność, którą proponuje Metoda KonMari™. Sprzątaj dokładnie w tej kolejności, aby nauczyć się sprawnie podejmować decyzję. Zacznij od rzeczy najłatwiejszych, a te najtrudniejsze zostaw na sam koniec. Znacznie łatwiej jest wyrzucić stare skarpetki, niż pamiątkę po babci, prawda? W ten sposób zaczynasz odkrywać to, co lubisz, poznajesz siebie, a cały proces przebiega sprawniej.

6. Wybieraj przedmioty, które dają Ci radość.

Dla niektórych bardzo niejasna zasada, bo co to właściwie za kryterium? Radość jest najprostszym i najskuteczniejszym miernikiem podczas selekcji przedmiotów. Dlatego, że to uczucie wychodzące z serca. Należy kierować się intuicją, a nie rozumem. Twoja decyzja powinna być podjęta sercem, a nie głową. Rozum miesza nam w głowie, a serce po prostu wie. Zawsze przychodzą wątpliwości: “to się może przydać”, “wydałam na to fortunę”, “szkoda wyrzucić”. Czy myślisz, że to Twoje serce podsuwa te odpowiedzi? No nie! To umysł analizuje i zakłóca odbiór prawdziwej odpowiedzi płynącej z głębi Twojego ciała, dając fałszywe odpowiedzi. Pamiętaj: radość.

Do każdej z tych zasad jeszcze wrócę w osobnych wpisach i rozwinę je szczegółowo. Stay tuned!

Światło!

Witaj!

Mam na imię Sara i uczę świadomego odgracania przestrzeni.
Jestem certyfikowaną Konsultantką KonMari™. Prowadzę konsultacje domowe oraz online. Zajrzyj na moje profile social media po dawkę inspiracji i porad.

Zapraszam Cię do subskrypcji Newslettera