Jak rozpocząć skuteczne porządki? Wizualizacja idealnego stylu życia.

W Metodzie KonMari™ wizualizacja idealnego stylu życia to jeden z ważniejszych kroków w trakcie porządków. To fundament całego procesu. Jednak nawet, gdy nie korzystasz z zasad KonMari, wyobrażenie sobie efektu, do którego dążysz, jest bardzo ważne dla sprawnej pracy i uzyskania trwałych efektów. W tym artykule podpowiem Ci jak to zrobić, więc czytaj dalej! 😊

Małe wyjaśnienie na początek.

Na samym początku może wyjaśnię, jakimi określeniami będę opisywać mój sposób na porządkowanie przestrzeni, zarówno w tym poście, jak i w kolejnych. Jako Konsultantka KonMari™ cenię sobie Metodę Marie Kondo i uważam, że to świetny przepis na udane odgruzowanie domu. Lubię nazywać ten proces Świadomym odgracaniem przestrzeni. Metoda KonMari™ to zdecydowanie świadome porządkowanie domu, dlatego wymiennie będę używać tych nazw. Mówiąc o KonMari z pewnością zawsze będę nawiązywać do zasad Metody, ale pisząc o świadomym odgracaniu, czasami mogę odbiegać od jej zasad, próbując dać nieco innych obraz dla wszystkich sceptyków. Natomiast moje pojęcie świadomego odgracania opiera się na filozofii Marie Kondo i moich własnych doświadczeniach.

Do brzegu! Po co powinnaś wyobrazić sobie idealny styl życia?

Metoda KonMari™ uczy tego, jak skutecznie posprzątać, raz na zawsze. Celem jest całkowita reorganizacja przestrzeni, która ma pozytywnie wpłynąć na wszystkie aspekty Twojego życia. Uczy ŚWIADOMIE wybierać to, co daje nam w życiu radość. To długotrwały proces i w zależności od predyspozycji jednym zmiany przyjdą łatwiej, innym trudniej. Aby porządkowanie było łatwiejsze i przyniosło odpowiednie rezultaty, należy się do nich odpowiednio przygotować. Dlatego też zanim przejdziesz do sprzątania, zwizualizuj swój wymarzony styl życia. To jest wstęp do upragnionych zmian w życiu, które chcesz wprowadzić poprzez uporządkowanie swojej przestrzeni. Pamiętaj – porządek w domu, to porządek w głowie. I w sercu 😊

marzenia

Zanim zaczniesz.

Wiem, że wśród Was są osoby o różnym podejściu, dlatego wyjaśnię na wstępie, o co mi chodzi z tą wizualizacją.

Jeśli podchodzisz do tego w sposób duchowy i pragniesz zmian nie tylko w strefie materialnej, ale również na głębszym poziomie, możesz wybrać formę wizualizacji poprzez medytację lub inny sposób, który jest Ci bliski.

Jeśli twardo stąpasz po ziemi i nie interesują Cię takie „fanaberie” podejdź do tego, jak do stworzenia idealnego planu, wybierz formę pisemną lub ułóż sobie wszystko w głowie. Bądź konkretna, opisz to, co chcesz osiągnąć.

Zachęcam Cię też do łączenia obu tych form.

Jak wizualizować?

Po pierwsze znajdź chwilę dla siebie. Wyślij chłopaka/męża, dzieci, współlokatorów na spacer. Wycisz telefon, wyłącz rozpraszacze (telewizor, muzyka). Możesz przygotować kartkę i długopis, i notować to, co przyjdzie Ci go głowy. Jeśli praktykujesz medytację, możesz to zrobić w formie wizualizacji za zamkniętymi oczami. Możesz też po prostu położyć się i patrzeć w sufit. Poczuj się komfortowo i wybierz odpowiednią formę dla siebie. Ważne, żebyś poczuła spokój i mogła przez chwilę skupić swoją uwagę na sobie, w ciszy przemyśleć kilka spraw.

wizualizacja

Kilka pytań dla początkujących.

Teraz zastanów się, jakim człowiekiem chcesz być? (zrobiło się poważnie, co nie? :D) Jakie wartości w życiu są dla Ciebie ważne? Postaraj się odsunąć na bok wszelkie przekonania, utarte schematy i wpojone wychowanie. Odpowiedz szczerze, tak jak podpowiada Ci serce.

Kolejne pytania, które warto sobie zadać to: Co lubię robić w wolnym czasie? Co daje mi w życiu radość? Jak chce przeżyć swoje życie?

Ważne! Czy odpowiedź na te pytania brzmi „nie wiem”? To nic złego, że nie wiesz. To znak, że w trakcie porządków będziesz szukać na nie odpowiedzi.

Pomocnym ćwiczeniem może być stworzenie scenariusza, w którym wyobrażasz sobie, że został Ci tylko rok życia. Co zrobiłabyś, gdybyś wiedziała, że za rok już Cię tutaj nie będzie? To pomoże Ci wyznaczyć priorytety.

Stwórz plan idealnego dnia.

To kolejne ćwiczenie, który pomoże Ci odkryć jaki efekt chcesz uzyskać. Ważne, abyś w trakcie opisywania idealnego dnia odrzuciła wszystkie zobowiązania i role, które pełnisz (np. rolę matki). Załóż także, że jesteś niczym nieograniczona. Ani miejscem, ani pieniędzmi. Co byś zrobiła, gdybyś mogła wszystko, a jednocześnie nic nie musiała? Poniżej kilka pytań pomocniczych.

O jakiej porze się budzisz?
Co widzisz gdy otwierasz oczy?
Jaka w dotyku jest Twoja pościel? Czy śpisz w ogóle w pościeli? Może jest za gorąco na puchową kołdrę?
Co robisz po wstaniu z łóżka?
Co jesz na śniadanie? Jak wygląda naczynie, z którego korzystasz?
Pracujesz w domu czy wychodzisz do pracy?
Jak wygląda Twój pracowniczy uniform i jak się w nim czujesz?
Jak spędzasz popołudnie?
Jaki jest Twój domowy strój? Na sportowo czy elegancko?
Jak spędzasz wieczór? I jak się wtedy czujesz? Zrelaksowana? Roześmiana?

Zachęcam Cię do wymyślenia swoich pytań i kryteriów. Zawsze staraj się skupiać na uczuciach, które towarzyszą Ci podczas opisywanych czynności. Opisuj szczegóły np. jaki coś ma kolor, jakie coś jest w dotyku. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Nie krępuj się i wymyśl dzień idealny!

plan idealnego dnia

Żongluj tymi wskazówkami, zrób wszystkie ćwiczenia lub wybierz te, które pasują Ci w tej chwili. Poczuj wolność. Możesz to wszystko zapisać, narysować lub wybrać zdjęcia, które symbolizują Twoją wizję i powiesić je na tablicy lub schować w pamiętniku. Baw się 😊 W kolejnych wpisach powiem Ci, jak skutecznie wykorzystać tę wizję w trakcie porządków.

Przy tym wszystkim pamiętaj proszę. Nie oceniaj siebie. Nie spełniał oczekiwań innych. Myśl o tym, czego pragniesz TERAZ. Możliwe, że podczas porządków, Twój idealny styl życia ewoluuje, odkryjesz coś i zapragniesz czegoś innego. Daj się trochę ponieść i przede wszystkim kieruj się intuicją. Powodzenia!

Światło!

Witaj!

Mam na imię Sara i uczę świadomego odgracania przestrzeni.
Jestem certyfikowaną Konsultantką KonMari™. Prowadzę konsultacje domowe oraz online. Zajrzyj na moje profile social media po dawkę inspiracji i porad.

Zapraszam Cię do subskrypcji Newslettera